top of page

AKTUALNOŚCI

W tegoroczną niedzielę Zesłania Ducha Świętego 9 maja, podczas już trzeciej międzynarodowej Mszy św. o godz. 11, celebrowanej przez proboszcza Vettera, ks. Tomasza i ks. Marko Kosira z Lublany oraz subdiakona Davita modliliśmy się wspólnie z naszymi braćmi w wierze słuchając czytań, Ewangelii św. i próśb wiernych w kilku językach: niemieckim, polskim, słoweńskim, hiszpańskim oraz ormiańskim. Proboszcz niemieckiej parafii wygłosił ciekawą homilię przypominającą zasługi polskiego kościoła w jednoczeniu europejskich chrześcijan, powołując się lub cytując często słowa św. Jana Pawła II. Także towarzyszące liturgii pieśni śpiewane były w języku niemieckim i polskim przy akompaniamencie organów (i śpiewu m.in. naszego byłego organisty Leszka Belki), tym razem jednak zabrakło ubiegłorocznego pięknego ormiańskiego Sanctus, ponieważ jego wykonawca diakon Hagop Shahinian przebywał w tym czasie w sanatorium. Tak jak i rok temu, po Komunii św. kilkuosobowa grupa młodych Erytrejczyków, jak zwykle  boso (buty zostawili przed wejściem do kościoła) przedstawiła ich sposób chwalenia Boga śpiewem i rytmicznym tańcem przy akompaniamencie różnych, typowych dla nich, instrumentów. Zapewne, tak jak Apostołów, tak i tę naszą różnojęzyczną wspólnotę chrześcijańską, w tę piękną zielonoświątkową niedzielę, Duch Święty obdarzył darem dzielenia się wiarą z innymi, nawet jeśli mówimy tak zróżnicowanymi językami. Jakby praktycznym wykorzystaniem tego daru stał się festyn parafialny, podczas którego można było nie tylko skosztawać wielu smacznych wypieków i różnych przysmaków tradycyjnej kuchni wszystkich grup narodowościowych, ale także w rozmowach dowiedzieć się interesujących rzeczy związanych z praktykowaniem wiary oraz kulturą uczestniczących w tej Mszy św.

W niedzielę Miłosierdzia Bożego, 28 kwietnia 2019 r., podczas nieobecności naszego Proboszcza ks. Tomasza zastąpił go nowy prowincjał niemieckiej części Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej pod wezwaniem św. Józefa ks. Bogdan Renusz SChr goszcząc u nas i sprawując niedzielną liturgię. Warto tu wspomnieć, że w kwietniu ubiegłego roku Towarzystwo Chrystusowe obchodziło jubileusz 40-lecia prowincji, w której księża Chrystusowcy otaczają opieką Polaków żyjących w Niemczech, Holandii, Włoszech i na Węgrzech. A my tu, na naszym „podwórku” dziękujemy wszystkim Księżom za tę intensywną służbę i opiekę duchową, a zwłaszcza teraz przez cały okres Wielkiego Postu i Wielkiej Nocy.

8 kwietnia nasz Proboszcz ks. Tomasz Sałapata obchodził swoje 45. urodzinyi z tej okazji w Niedzielę Palmową 14 kwietnia wszyscy getyńscy parafianie, wdzięczni za jego kapłańską, oddaną służbę Bogu i bliźnim serdecznie pogratulowali swojmu Duszpasterzowi gromkim 100 lat, życząc dobrego zdrowia oraz oczywiście Bożego błogosławieństwa i wsparcia w wykonywaniu codziennych licznych zadań, zarówno w ośrodkach misyjnych PMK, jak również i w parafii św. Norberta we Friedlandzie. Także parafianie pozostałych filii naszej Misji uroczyście uczcili swojego szanownego i dostojnego Jubilata.

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy włącznie poprowadził tym razem ks. dr Paweł Jasina, prefekt i wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Tematem przewodnim rekolekcyjnych konferencji były aspekty świadomego przeżywania naszej wiary chrześcijańskiej i odnowy duchowej bazującej na odpowiednim przeżyciu Męki Pańskiej i Zmartwychwstania Chrystusa. Wraz z ks. Tomaszem sprawował on także liturgię Triduum Paschalnego: w Wielki Czwartek - Mszę św. Wieczerzy Pańskiej i ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa, w Wielki Piątek liturgię Męki Pańskiej i Adoracji Krzyża w Getyndze, a w Wielką Sobotę Wigilię Paschalną we Friedlandzie (w języku polskim i niemieckim), każdorazowo głosząc również homilię. Podczas całego Wielkiego Tygodnia ks. Paweł przygotował nas do odpowiedniego uczestnictwa w święcie Zmartwychwstania Chrystusa. Także i w tym roku nauk rekolekcyjnych wysłuchało liczne grono parafian z wszystkich ośrodków naszej Misji. Oczywiście przez cały Wielki Tydzień można było u obu księży przystępować do Sakramentu Pokuty. We wszystkich czterech ośrodkach naszej Misji, tzn. w Getyndze, Northeimie, Osterode i Hann. Muenden w Wielką Sobotę zostały poświęcone koszyczki z symbolicznymi pokarmami na świąteczny stół, a w Poniedziałek Wielkanocny wdzięczni parafianie pożegnali ks. Pawła również z nadzieją, że kiedyś do nas ponownie zawita.

Bal karnawałowy

Jak można to dobrze zauważyć oglądając zdjęcia w internetowej Galerri PMK tegoroczna zabawa karnawałowa (23 lutego br.) w nowym ciekawym ambiente, rozpoczęta o godz. 19  wspólną modlitwą zainicjowaną przez ks. Tomasza, była po prostu szampańska i  trwałaby pewnie do białego rana, gdyby pozwoliły na to wymogi wynajmującego, a nie do godz. 3-ej!

Przy dźwiękach dobrej muzyki do tańca, granej na żywo przez zespół z Torunia (a także trochę przez p. Marka Miklaniewicza na saksofonie) wspaniale bawiło się na niej około 150 parafian, po raz kolejny udowadniając, że jesteśmy nie tylko wspólnotą modlących się w tym samym języku w kościele, ale także wielką polską rodziną na parkiecie i na potwierdzenie tego, o północy ks. Tomasz zaśpiewał już tradycyjnie właśnie tę piosenkę przy wtórze wszystkich uczestników.

Także i tegoroczny niesamowicie obfity oraz urozmaicony bufet, przygotowany ponownie przez państwa Mariolę i Mariusza Wallów oraz wypieki zdolnych kulinarnie parafianek, był prawdziwą ucztą Lukullusa.

Kto tam był, wspomina do dziś, a kto nie był, niech żałuje i szykuje się już na następny rok!

Serdecznie dziękuję za miłą atmosferę na spotkaniu opłatkowym, które odbyło się w ostatnią niedzielę 13 stycznia. Panie przygotowały wszystkim kawę, a część wiernych naszej misji dostarczyły smakowite ciasta. Księdzu, Tomaszowi i naszemu, wspaniale grającemu na akordeonie, organiście Mariuszowi, dziękuję za prowadzenie śpiewu kolęd. Wspaniała atmosfera, jak w gronie rodzinnym. Nawet dzieci śpiewały i na ich twarzach było widać satysfakcję z miłego spotkania! Dzięki i tak powinno być.

Stary organista, Leszek

Nasz były (a nie stary!), ale wciąż aktywny organista p. Leszek trafnie określił w swojej wypowiedzi miłą i serdeczną atmosferę naszego tegorocznego spotkania opłatkowego z wyśmienitymi wypiekami i wspaniałą grą na akordeonie p. Mariusza. Podkreślić należy także ogromną gotowość  pomocy wielu parafianek i parafian zarówno w przygotowaniu spotkania (ładne dekoracje stołów i bufetu, gotowanie kawy i herbaty), obsługę podczas jego trwania, jak i bardzo sprawne uporządkowanie sali parafialnej i kuchni po jego zakończeniu – Silna Grupa pod Wezwaniem, tak mawiało się kiedyś w Polsce -  i wszystkim serdecznie także w tym miejscu podziękować!

Spotkania opłatkowe w Osterode (12.01) i Northeimie (19.01) przebiegły również w podobny sposób i z wielkim zaangażowaniem parafian. Wszędzie dominowała polska gościnność i odczuwalny serdeczny związek wspólnotowy. Jak w piosence: Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina! I oby tak pozostało!

Jak można zauważyć oglądając zdjęcia w naszej internetowej Galerii, w ostatnich dwóch miesiącach mieliśmy sporo ciekawych wydarzeń w misyjnej parafii.

4 listopada do naszej wspólnoty przyjechał z kadencyjną wizytacją swoich współbraci, pracujących w Polskich Misjach Katolickich w Niemczech, Holandii i we Włoszech Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ks. Ryszard Głowacki, który sprawował także niedzielną liturgię Mszy św. i wygłosił bardzo interesującą homilię oraz zarysował pokrótce sytuację pracujących zagranicą swoich współbraci oraz powołań kapłańskich w tych krajach oraz w Polsce.

 

W niedzielę 11 listopada w uroczystej oprawie modląc się za naszą Ojczyznę obchodziliśmy jej Swięto 100 lecia Odzyskania Nierpodległości, z uwzględnieniem szczególnej roli Matki Najświętszej jako Królowej Polski.

 

Tego samego dnia grupa tegorocznych pielgrzymów spotkała się w sali parafialnej przy bardzo obficie zastawionym bufecie, aby powspominać doniosłe i szczególne przeżycia podczas podróży do Fatimy oraz obejrzeć nakręcone filmy i zrobione zdjęcia, na zasadzie „przeżyjmy to jeszcze raz”.

 

Natomiast w niedzielę 9 grudnia gościliśmy z duszpasterską wizytacją ks. dr Christiana Hennecke(rodzonego getyńczyka, którego pierwszą parafią był właśnie kościół p.w. Maryi Królowej Pokoju) odpowiedzialnego za działalność misji obcojęzycznych w biskupstwie Hildesheim. Podczas koncelebrowanej Mszy św. gość wygłosił ciekawą, dwuczęściową homilię: teologiczną - odnoszącą się do Ewangelii tego dnia oraz świecką, w której naszkicował sytuację powołań kapłańskich w Niemczech i przedstawił strukturę diecezjalnych 600 tys. katolików, wśród których 25% to wierni polskojęzyczni! Bezpośrednio po Mszy św. bardzo liczne grono naszych parafian podczas przygotowanego poczęstunku skorzystało z możliwości rozmowy z gościem i jego mówiącą także po polsku współpracowniczką, panią Hanną Słowińską, przedstawiając im wagę i konieczność istnienia Misjioraz znaczenie sprawowanej od 1982 roku w Getyndze, Northeimie, Osterode i Hann. Münden  posługi jej kolejnych duszpasterzy.

INFORMATOR 

 

Okazja do spowiedzi

Getynga                     30 minut Mszą św. w środy i w niedziele, 

19.12 (środa)             od godz.17.00 i po Mszy św. 

23.12 (niedziela)       przed i po Mszy św. 

 

 

Northeim                    15.12. od godz. 14.00

 

Osterode                     08.12. od godz. 14.30

 

Hann. Münden           02.12. od godz. 15.00

 

Porządek Mszy św.

 

Pasterka                                               Getynga               godz. 20.00

 

Boże Narodzenie 25.12                        Getynga                godz. 12.30

                                             

II Dzień Świąt 26.12 (środa)               Getynga               godz. 12.30

 

                                                               Northeim             godz. 14.00

 

 

Nowy Rok (wtorek)                              Getynga                godz. 12.30

                                                     

 

Spotkania opłatkowe

 

Getynga                         13.01.2019 po Mszy św.                   

 

Northeim                       19.01.2019 po Mszy św.

         

Osterode                        12.01.2019 po Mszy św.

W tym roku 35-osobowa grupa naszych misyjnych parafian, pod przewodnictwem swojego proboszcza ks. Tomasza, pielgrzymowała w dniach od 17.09. do 24.09.18 do Fatimy i innych wyjątkowych miejsc Portugalii. Udane przejazdy autokarami i przeloty samolotowe, ciepła, słoneczna pogoda, dobre warunki hotelowe, wspaniała, serdeczna, portugalska polskojęzyczna przewodniczka  oraz prawdziwie rodzinna atmosfera to walory wspólnej wyprawy, bardzo chwalone przez wszystkich jej uczestników. Oczywiście najważniejsze i dające najbogatsze przeżycia duchowe było przebywanie w samej Fatimie – w tym misterium wiary, odwiedzanym przez miliony katolików z całego świata, miejscu objawiania się Matki Bożej, od 13 maja 1917 roku przez 6 kolejnych miesięcy, trojgu dzieci – Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji, pastuszkom z pobliskiej wioski Aljustrel, którą także odwiedzono. Celebrowane w Bazylice Matki Boskiej Różańcowej Msze św. i nabożeństwa, wieczorne różańce i procesje światła, podczas których aktywnie prowadziły modlitwy po polsku i po niemiecku dwie nasze parafianki, a kilku parafian nosiło na ramionach figurę Matki Boskiej, były wspaniałą okazją do przedstawiania osobistych i misyjnych intencji, z którymi tam pojechano.

Były również atrakcje turystyczno – krajoznawcze, takie jak zwiedzanie stolicy - Lizbony, miejscowości Silvos z wieloma śladami kultury mauretańskiej czy też popłynięcie łodziami do grot i formacji skalnych Ponta de Piedade, a także wystarczyło jeszcze czasu na chwile plażowego relaksu.

 

W niedzielę 23 września o godz. 11, pod uwarunkowaną pielgrzymką nieobecność ks. Tomasza, spora grupa naszych parafian uczestniczyła w niemiecko-polskiej Mszy św. pokoleń, celebrowanej przez proboszcza parafii Maryi Królowej Pokoju  ks. Vettera i diakona Wirtha, którzy m.in. w bardzo obrazowy sposób zaznaczyli obecność w kościele i zadania życiowe każdej grupy wiekowej obecnych na niej wiernych. Wspólnie śpiewaliśmy polskie i niemiecki pieśni, a także maronickie Kyrie w języku Jezusa, tzn. aramejskim, jako że parafia niemiecka od lat wspomaga i współpracuje z syryjską parafią maronicką w Homs. Po Mszy św. miał miejsce corocznyfestyn parafialnyz urozmaiconym i dobrze przygotowanym programem dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz z grylowanymi kiełbaskami, napojami i bardzo obfitym wyborem smacznych wypieków niemieckich gospodarzy.

 

Podczas gdy nasz ks. Proboszcz odpoczywał na zasłużonym letnim urlopie, przez 4 tygodnie wakacji, w okresie od 08.07. do 05.08.2018 r. duchową opiekę nad nami przejął ponownie znany parafianom z mediów katolickich, a przede wszystkim z wieloletnich wielkopostnych rekolekcji i letnich zastępstw bardzo, nie tylko przez nas, ceniony ks. prof. Paweł Bortkiewicz, któremu towarzyszyła jego siostra, s. Krystyna. Mieliśmy nie tylko możliwość uczestniczenia w polskojęzycznej niedzielnej liturgii z inspirującymi kazaniami, ale także w każdą środę po Mszy św. wysłuchać cyklu bardzo interesujących wykładów-konferencji m.in. na temat odzyskania przez Polskę niepodległości, jej współtwórców oraz historycznie i społecznie uwarunkowanego pojęcia polskiego patriotyzmu. Jeszcze raz z serca za to dziękujemy!

Dnia 10. czerwca, podczas niedzielnej Mszy św. powołana została Rada Parafialna naszej Misji.

Jej członkami są:

- z Osterode pani Gabriela Melecky

- z Northeimu pani Hanna Pałubicka i Regina Sowa,

- z Hann. Münden pan Władysław Knaga,

- z Getyngi panie Anna Radwańska-Nowak, Violetta Miklaniewicz, Elżbieta Boruta, panowie Mariusz Krakowski i Paweł Wieczorek.

W niedzielę 27 maja br. proboszcz parafii Maryji Królowej Pokoju ksiądz Georg Vetter obchodził jubileusz 40 lecia swoich święceń kapłańskich. Podczas uroczystej, z ładną oprawą muzyczną, ponad dwugodzinnej Mszy św. współcelebrowanej również m.in przez getyńskiego dziekana ks. Schwarze, były proboszcz parafii św. Henryka i Kunegundy ks. Voges w wygłoszonej homilii uhonorował wzruszającymi, ciepłymi słowami powołanie i sprawowaną posługę kapłańską Jubilata. Na zakończenie uroczystości liczni gratulujący podkreślili poszczególne, z sercem wykonywane, zadania i różne aktywności ks. Vettera. Także w imieniu naszej Misji ks. Tomasz pogratulował jubileuszu i podziękował swojemu współbratu za przyjazny stosunek do Polski i Polaków oraz wręczył (wraz z przedstawicielką Rady Parafialnej) prezent w postaci ikony obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i bukiet biało-czerwonych kwiatów.

Idzie Jezus środkiem drogi,

za nim wiernych ludzi tłum.

Dzieci sypią płatki kwiatów,

aby po nich stąpać mógł!

 

Wprawdzie tym razem, w niedzielę 3 czerwca, w corocznej polsko-niemieckiej procesji tylko jedna dziewczynka (w krakowskim ubranku) sypała kwiatki, ale wzięło w niej udział wiele dzieci pierwszokomunijnych i przedszkolnych oraz liczne grono parafian z wszystkich filii naszej Misji. Od godz. 10.00 podczas Mszy św. wspólnie z parafianami kościoła św. Norberta we Friedlandzie, celebrowanej już tradycyjnie przez ks. Tomasza oraz diakonów Janusza i Hagopa, poznawaliśmy na nowo tajemnicę cudu przemiany chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa.  Naszą wiarę w nią, we wszechobecność Jezusa, Boga Ojca i Ducha św. mogliśmy wyznawać podczas trzyjęzycznej (niemieckiej, polskiej i ormiańskiej) liturgii w kościele oraz towarzysząc Najświętszemu Sakramentowi krocząc w procesji ulicami Friedlandu. Procesja zatrzymywała się kolejno przy zbudowanych przez parafian, odświętnie ustrojonych czterech ołtarzach, w tym jednym polskim ze znaczącym hasłem na nowoufundowanym banerze „Zbawiciel jest pokarmem dla pokoleń ludzkich wszystkich czasów”, przy których czytane i śpiewane były związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii i wznoszone modlitwy w różnych intencjach oraz prośby o błogosławieństwo dla mieszkańców tej miejscowości, miast, całego kraju, a także dla uczestniczących w niej wiernych. W drodze między poszczególnymi ołtarzami, przy wtórze grupy instrumentów dętych oraz naszych obu organistów – panów Leszka i Mariusza, śpiewaliśmy niemieckie i polskie pieśni. 

Pogoda bardzo dopisała, można więc było jeszcze, po zakończeniu uroczystości, w miłej i serdecznej atmosferze w duchu prawdziwego porozumienia narodów, spędzić  czas na rozmowach delektując sięsmacznymi kiełbaskami z rożna i napojami chłodzącymi.

Międzynarodowa Msza św.

 

Tak, jak w Święto Pięćdziesiątnicy zesłany na Apostołów Duch Święty obdarzył ich między innymi darem mówienia różnymi językami i mimo to wzajemnego się rozumienia, tak i my w Zielonoświątkową niedzielę, 20 maja 2018 r., w naszej wspólnej dla wszystkich świątyni, podczas międzynarodowej Mszy św. o godz. 11, celebrowanej przez proboszcza Vettera, ks. Tomasza i diakona Shahiniana modliliśmy się wraz z braćmi w wierze słuchając czytań z Dziejów Apostolskich, Ewangelii według św. Jana oraz wznosząc prośby wiernych w językach: niemieckim, polskim, ukraińskim, hiszpańskim, ormiańskim i po raz drugi w tigrinia, języku urzędowym Erytrei. Także towarzyszące liturgii pieśni śpiewane były w języku niemieckim i polskim, a diakon Hagop Shahinian przepięknym, donośnym i dostojnym głosem, obchodząc kościół z kadzidłem, zaśpiewał ponownie ormiańskie Sanctus. Po Komunii św. kilkuosobowa grupa młodych Erytrejczyków boso (buty zostawili przed wejściem do kościoła) i w barwnych strojach przedstawiła ich sposób chwalenia Boga śpiewem i rytmicznym tańcem przy akompaniamencie potężnego bębna Tam-tamu i instrumentu podobnego do dużej liry. Zapewne, tak jak w Apostołów, tak i w tę różnojęzyczną wspólnotę chrześcijańską Duch Święty wlał tego dnia dar dzielenia się swoją wiarą z innymi. Po Mszy św., podczas parafialnego festynu, było wiele okazji do wzajemnego poznania się, rozmów przy kawie czy lampce wina oraz skosztowania międzynarodowych, przygotowanych przez każdą ze wspólnot, słodkich wypieków i specjałów. Także piękna, słoneczna i ciepła pogoda, którą zapewne obdarzył nas św. Piotr, sprzyjała przyjaznej i serdecznej atmosferze tego udanego świątowania.

I Komunia św.

Po całorocznych przygotowaniach katechetycznych, w których wzięło udział siedmioro dzieci, pięcioro z nich: Izabella, Natalia, Noah oraz Luis i Kacper (ministranci), w niedzielę 29 kwietnia 2018 r. podczas uroczystej Mszy św. celebrowanej przez naszego ks. Tomasza  Sałapatę przyjęło z rąk swojego proboszcza po raz pierwszy sakrament Komunii św. Dwoje dzieci: Marika oraz Mateusz przystąpiło do tego sakramentu w Polsce.

Bezpośrednio przed Mszą św., przed kościołem rodzice pobłogosławili swoje dzieci i wraz z księdzem i ministrantami weszli do bardzo ładnie udekorowanego przez nich kościoła. Między innymi  stojący przed ołtarzem wielki złoty kielich z hostią wykonał tata jednego z komunijnych chłopców p. Dawid Knaga (zob. zdjęcia w Galerii). Także oba czytania i modlitwę powszechną przejęli członkowie rodzin dzieci pierwszokomunijnych, by w ten szczególny sposób wraz ze swoimi pociechami przeżywać to ich wielkie święto. Ks. Tomasz wygłosił, jak zwykle obrazowo (tym razem przy pomocy kiści winogron), homilię skierowaną bezpośrednio do pięciorga „bohaterów dnia”, uzmysławiając im (a także i pozostałym wiernym) znaczenie sakramentu Komunii św.. Do wyjątkowej oprawy muzycznej tej Mszy św. przyczyniła się także p. Joanna zagrawszy na wiolonczeli (z akompaniamentem p. Mariusza na organach). Na zakończenie uroczystości rodzice  dzieci pierwszokomunijnych podziękowali ks. Tomaszowi wzruszającymi słowami za jego wyjątkowe zaangażowanie i starania w  przygotowaniu ich dzieci adekwatnie do wagi i znaczenia tego sakramentu.

Zapewne ten wyjątkowy pod wieloma względami dzień długo pozostanie w pamięci nie tylko głównych uczestników uroczystości i ich rodzin!

W niedzielę 22 kwietnia, w naszej Misji liturgię sprawował, tym razem wspólnie z ks. Tomaszem, znany nam już ks. Robert Solis – posługujący w niemieckiej parafii w Gifhorn. Oba niedzielne czytania usłyszeliśmy w językach słowackim i polskim, mając możliwość stwierdzenia, jak bardzo zbliżone do siebie są te oba słowiańskie języki.

Pod hasłem „Słowacka Niedziela” czworo młodych Słowaków, podobnie jak w ubiegłym roku tyle, że towarzyszył im wówczas ks. Jan Holubczyk - salezjanin z Bratysławy, przedstawili pod koniec Mszy św. w formie kilkuminutowej prezentacji swoją pracę z młodzieżą, a przede wszystkim organizowany przez nich w Trnawie, już po raz 26, coroczny międzynarodowy młodzieżowy festiwal muzyki chrześcijańskiej „Lumen” (m.in. muzyka gospel), który w tym roku odbędzie się w dniach 15 i 16 czerwca. Natomiast bezpośrednio po Mszy św. zaprosili oni wszystkich parafian na typowo słowacki poczęstunek. Były ponownie grylowane pikantne, grube kiełbaski i do nich bagietki, serowe węże, różne napoje z tradycyjnym piwem i wódkami Borowiczką i Sliwowiczką (podobno bardzo dobrą), a także drobne słodycze dla najmłodszych. Między innymi dzięki ciepłej, słonecznej pogodzie spotkanie upłynęło w miłej, serdecznej atmosferze i zakończyło się ok. godz 15.30, miejmy nadzieję, że ku zadowoleniu organizatorów! Wszelkie datki, uiszczone przez naszych parafian, zostaną przeznaczone na różne projekty pracy z dziećmi i młodzieżą oraz na przygotowanie powyższego festiwalu, w którym w ubiegłym roku wzięło udział około 15 tysięcy uczestników w wieku między 15 i 25 lat, i który to przyciąga coraz więcej młodych ludzi, także innych wyznań religijnych.

Szkolenie doradców poradni rodzinnych

W niedzielę Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia, nasz Proboszcz, ks. Tomasz Sałapata obchodził swoje 44. urodziny. Wszyscy parafianie, wdzięczni za jego kapłańską, oddaną służbę Bogu i bliźnim gratulując serdecznie gromkim 100 lat życzyli zdrowia i Bożego błogosławieństwa oraz jego wsparcia w wykonywaniu codziennych licznych zadań zarówno w ośrodkach misyjnych PMK, jak również i w parafii św. Norberta we Friedlandzie.

Podczas tejże Mszy św. 14 osób rozpoczęło i złożyło uroczystą przysięgę objęcia duchowej adopcji dziecka nienarodzonego, w którego intencji przez okres dziewięciu miesięcy będą się codziennie modlić i odmawiać jedną dziesiątkę Różańca.

 

Rekolekcje wielkopostne roku pańskiego 2018 od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy włącznie wygłosił ks. Łukasz Wacław z Towarzystwa Chrystusowego, studiujący obecnie dodatkowo prawo (w szczególności prawo kanoniczne) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem przewodnim rekolekcyjnych konferencji było miłosierdzie Boże. Ks. Łukasz, nawiązując tematycznie do liturgii słowa danego dnia, w swoich rozważaniach rozpatrywał właśnie w tym aspekcie pojęcie grzechu jako oddalania się od Boga i utraty moralności oraz rozumienia pojęcia skruchy. W swoich rozmyślaniach często cytował albo powoływał się na książkę-wywiad z Papieżem Franciszkiem, zatytułowaną „Miłosierdzie to imię Boga”. Wraz z ks. Tomaszem sprawował on także liturgię Triduum Paschalnego: w Wielki Czwartek - Mszę św. Wieczerzy Pańskiej i w Wielki Piątek liturgię Męki Pańskiej w Getyndze, a w Wielką Sobotę Wigilię Paschalną we Friedlandzie (w języku polskim i niemieckim), każdorazowo głosząc homilię. Podczas tego swoistego, dziewięciodniowego maratonu ks. Łukasz ciekawymi, wyjaśniającymi i pouczającymi słowami zbliżając i przygotowując nas do święta Zmartwychwstania Chrystusa przyciągnął liczne grono parafian z różnych ośrodków naszej Misji. Przez cały Wielki Tydzień można było oczywiście przystępować u obu księży do Sakramentu Pokuty. W Poniedziałek Wielkanocny pożegnaliśmy ks. Łukasza z nadzieją, że kiedyś do nas ponownie zawita.

 

 

Kościół domowy.

Przy naszej polskiej parafii w Getyndze powstaje od lutego krąg Domowego Kościoła. Domowy Kościół jest ruchem zrzeszającym sakramentalne małżeństwa, które starają się żyć nacodzień zgodnie z wiarą katolicką. Rodziny Domowego Kościoła spotykają się w tzw. kręgach (liczących od 4 do 7 małżeństw). Nad spotkaniami czuwa ksiądz moderator (x. Tomasz). Krąg tworzący się w Getyndze liczy aktualnie 3 rodziny i poszukuje małżeństw, które chciałyby się dołączyć. Zainteresowanych prosimy o z Pawłem poprzez email: dk.getynga@gmail.com

albo tel: 0 151 5826 4176.

W sobotę 6 stycznia i w niedzielę 21 stycznia br. w serdecznej, bardzo rodzinnej atmosferze odbyły się w salkach parafialnych w Northeimie i Getyndze, nasze coroczne spotkania opłatkowe. Prześpiewaliśmy wszystkie znane nam, a przede wszystkim naszemu organiście, panu Mariuszowi Krakowskiemu, kolędy. Oczywiście nie przy akompaniamencie organów lecz akordeonu, którego pan Mariusz jest również wirtuozem. Przy filiżance smacznej kawy można było także delektować się wspaniałymi wypiekami naszych zdolnych parafianek.

 

W sobotę 13 stycznia, niemalże do białego rana, wspólnota wiernych naszej Misji z różnych miejscowości (Getynga, Osterode, Northeim i Hann. Muenden) fantastycznie bawiła się kolejny raz na tegorocznym balu karnawałowym. Tym razem do tańca świetnie  przygrywał i śpiewał nasz multiutalentowany organista pan Mariusz Krakowski. Także nasz parafianin, profesjonalny muzyk, pan Marek Miklaniewicz wtórował mu od czasu do czasu na saksofonie. O północy, już tradycyjnie, ks. Tomasz zaśpiewał, przy gromkim wtórze ponad stu bawiących się osób, znaną wszystkim piosenkę „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”. Znakomity, pięknie przygotowany przez państwa Wallów bufet oraz wypieki parafianek radowały nie tylko podniebienia smakoszy, ale i także oczy estetów!  

W sobotę 7 października w ramach modlitwy "Różaniec do granic", zgromadziliśmy się w kościele w Getyndze, aby wspólnie odmówić i odśpiewać cztery części Różańca św. Umocnieni błogosławieństwem, które na koniec wspólnej modlitwy udzielił ks. Tomasz, rozeszliśmy się do domów szczęśliwi z możliwości włączenia się w modlitwę naszych Rodaków zebranych w Ojczyźnie w różnych miejscach świata.

W niedzielę 18 czerwca o godz. 10.00 podczas Mszy św. wspólnie z parafianami kościoła św. Norberta we Friedlandzie, celebrowanej przez ks. Tomasza oraz diakonów Janusza i Hagopa, poznawaliśmy na nowo tajemnice Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Uroczystość Bożego Ciała została ustanowiona na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. Ale świadomość cudu przemiany chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym już od początku chrześcijaństwa i to wyznawaliśmy podczas trzyjęzycznej (niemieckiej, polskiej i ormiańskiej) liturgii w kościele oraz towarzysząc Najświętszemu Sakramentowi idąc w procesji ulicami parafii. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach (ostatni 4. w kościele), przy których czytane i śpiewane były związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii oraz wznoszone modlitwy w różnych intencjach oraz prośby o błogosławieństwo dla mieszkańców wioski, miasta, kraju i uczestniczących wiernych. W drodze między poszczególnymi ołtarzami, przy wtórze grupy instrumentów dętych, śpiewaliśmy niemieckie i polskie pieśni. Jak zwykle dzieci przedszkolne i pierwszokomunijne sypały kwiatki przed niesioną Monstrancją.

Po zakończeniu uroczystości, w miłej i serdecznej atmosferze, można było spędzić jeszcze czas na rozmawach przy kiełbaskach z rożna i napojach.

Tak, jak w święto Pięćdziesiątnicy zesłany na Apostołów Duch święty obdarzył ich między innymi darem mówienia różnymi językami, tak i my w Zielonoświątkową niedzielę, podczas międzynarodowej Mszy św. o godz. 11.00 celebrowanej przez proboszcza Vettera, ks. Tomasza i diakona Hagopa modliliśmy się wspólnie z naszymi braćmi w wierze słuchając czytań, Ewangelii św. i próśb wiernych w językach: niemieckim, polskim, ukraińskim, ormiańskim i po raz pierwszy w tigrinia, języku urzędowym Erytrei. Także towarzyszące liturgii pieśni śpiewane były w języku niemieckim i polskim, a diakon Hagop Shahinian przepięknym, donośnym głosem, obchodząc kościół z kadzidłem, zaśpiewał ormiańskie Sanctus. Po Komunii św. 9-osobowa grupa młodych Erytrejczyków boso (buty zostawili przed wejściem do kościoła) i w barwnych strojach z wieloma symbolami wiary katolickiej przedstawiła ich sposób chwalenia Boga śpiewem i rytmicznym tańcem przy akompaniamencie potężnego bębna Tam-tamu. Zapewne, tak jak w Apostołów, tak i w tę różnojęzyczną wspólnotę chrześcijańską Duch święty wlał dziś dar dzielenia się wiarą z innymi.

Podczas Mszy św. w 7. niedzielę po Wielkanocy (28.05.2017), sprawowanej tym razem przez znanego już w Misji ks. Roberta Solisa z Gifhornu w koncelebrze z naszym proboszczem oraz jego bratem, przyszło nam pożegnać wracającego do swojej parafii w Kalifornii ks. Andrzeja Sałapatę, który goszcząc u ks. Tomasza przez kilka tygodni wspierał swojego brata posługą przy ołtarzu i w konfesjonale.

Bezpośrednio po Mszy św. w sali parafialnej miało miejsce małe spotkanie z panią Sławomirą Heuchert, autorką książki „Polacy, szukałam was“, której treścią są jej przeżycia i doświadczenia podczas 800 kilometrowej pieszej pielgrzymki szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela. Mieliśmy możliwość obejrzenia krótkiej relacji filmowej, rozmowy z autorką oraz nabycia jej publikacji wraz z dedykacją. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony  na potrzeby Polskiej Misji Katolickiej w Getyndze oraz na odbudowę kaplicy św. Anny w Dolné Strháre (Słowacja).

Podczas niedzielnej Mszy św. (21.05.2017) dzieci pierwszokomunijne ponownie przystąpiły do Stołu Pańskiego w uroczystej atmosferze i jeszcze w odświętnych strojach. Wyjątkową oprawę muzyczną przygotował goszczący u nas po raz pierwszy 9-osobowy młodzieżowy zespół wokalny „Amantes Amentes” z Hanoweru. Na zakończenie liturgii młodzi muzycy zaśpiewali w bardzo ekspresyjny sposób porywając dzieci (a także i niektórych dorosłych parafian) do wspólnego chwalenia Boga nawet i tańcem.

Uroczystość I Komunii św.

 

Po całorocznych przygotowaniach katechetycznych, w których wzięło udział dziesięcioro dzieci, siedmioro z nich: Katarzyna Chyżewska, Kinga Fedeczko, Ariadna Lis, Jan Kaluc (ministrant), Kevin Ludwikowski, Maksymilian Poradzisz i Leon Wieczorek w niedzielę 14 maja 2017 r. podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez księży Tomasza i Andrzeja Sałapatów przyjęło z rąk swojego proboszcza po raz pierwszy sakrament Komunii św.

Trzy dziewczynki: Oliwia i Paulina Neugebauer oraz Jagoda Niewiadomska przystąpiły do tego sakramentu w Polsce.

Bezpośrednio przed Mszą św., przed kościołem rodzice pobłogosławili swoje dzieci i wraz z księżmi i ministrantami weszli do odświętnie przez nich udekorowanego kościoła. Także oba czytania i modlitwę powszechną przejęli rodzice dzieci pierwszokomunijnych, by w ten szczególny sposób przeżywać razem wielkie święto swoich pociech. Ks. Tomasz wygłosił bardzo obrazowo (przy pomocy różnych rekwizytów) homilię skierowaną bezpośrednio do siedmiorga „bohaterów dnia”, uzmysławiając im (a także i pozostałym wiernym) znaczenie sakramentu Komunii św. Swoją radość z przyjęcia Jezusa do ich serduszek dzieci wyraziły gromkim śpiewem przy akompaniamencie gitary ks. Tomasza. Także do wyjątkowej oprawy muzycznej tej Mszy św. przyczynił się m.in. zagrawszy na trąbce Ave Maria dziadek jednego z dzieci pierwszokomunijnych. Na zakończenie uroczystości, bardzo wzruszającymi słowami rodzice podziękowali ks. Tomaszowi za jego wyjątkowe zaangażowanie i starania w przygotowaniu ich dzieci adekwatnie do wagi i znaczenia tego sakramentu.

Zapewne ten wyjątkowy pod wieloma względami dzień długo pozostanie w pamięci nie tylko głównych uczestników uroczystości i ich rodzin!

W niedzielę 23 kwietnia, jak jeszcze chyba się to w naszej Misji nie zdarzyło, liturgię sprawowało  CZTERECH  księży (zob. zdjęcia): ks. Tomasz, jego brat ks. Andrzej, ks. Robert Solis -  wikariusz niemieckiej parafii w Gifhorn oraz ks. Jan Holubczyk - salezjanin z Bratysławy!

Pod hasłem „Słowacka Niedziela” młodzi salezjanie w formie kilkuminutowej prezentacji pod koniec Mszy św. przedstawili swoją pracę z młodzieżą, a przede wszystkim organizowany przez nich coroczny międzynarodowy młodzieżowy festiwal muzyki chcześcijańskiej  „Lumen” (m.in. gospel) w Trnawie, który w tym roku odbędzie się w dniach 2 i 3 czerwca. Natomiast bezpośrednio po Mszy św. zaprosili oni wszystkich parafian na obfity, typowo słowacki poczęstunek. Były grylowane kiełbaski i steki, serowe węże, różne napoje z tradycyjnym piwem (podobno bardzo dobrym) i wódką Borowiczką, a także wafelki i chrupki dla najmłodszych. Mimo zimnej (ale na szczęście bezdeszczowej) pogody spotkanie upłynęło w ciepłej, miłej atmosferze i zakończyło się ok. godz 15.30 ku zadowoleniu organizatorów, bo podobno zostały zjedzone wszystkie przygotowane łakocie! Wszelkie datki, uiszczone przez naszych parafian, zostaną przeznaczone na różne projekty pracy z dziećmi i młodzieżą oraz na przygotowanie wspomnianego festiwalu, który nota bene coraz częściej przyciąga także młodych ludzi innych wyznań religijnych, jak zaakcentował to ks. Holubczyk.

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne od Niedzieli Palmowej do Wielkiej środy włącznie wygłosił, ciekawie nawiązując tematycznie do liturgii słowa danego dnia, ks. Marcin Stefanik, który m.in. odpowiedzialny jest za powołania do służby Bożej w Towarzystwie Chrystusowym. Wraz z ks. Tomaszem i jego bratem ks. Andrzejem (pełniącym od 17 lat misyjną posługę kapłańską w Kalifornii) sprawował on także liturgię Triduum Paschalnego: w Wielki Czwartek – Mszę św. Wieczerzy Pańskiej i w Wielki Piątek liturgię Męki Pańskiej w Getyndze, a w Wielką Sobotę Wigilię Paschalną we Friedlandzie (w języku polskim i niemieckim). Rzadko zdarza się, żeby przy naszym ołtarzu, i to w najważniejsze święto naszej wiary, stało aż trzech księży celebrantów! Przez cały Wielki Tydzień można było także przystępować do Sakramentu Pokuty u tychże trzech księży. W Poniedziałek Wielkanocny pożegnaliśmy ks. Marcina z nadzieją, że do nas ponownie zawita.                                                                   

Zdjęcia

Rekolekcje Wielkopostne – Getynga

W tym roku poprowadzi je ks. Marcin Stefanik SChr

Wielki Poniedziałek              godz. 18.00

Wielki Wtorek                       godz. 18.00

Wielka Środa                         godz. 18.00

 

Święte Triduum Paschalne

Wielki Czwartek                    17.00-Getynga-Msza Wieczerzy Pańskiej

Wielki Piątek                         17.00-Getynga-Liturgia Męki Pańskiej        

Wielka Sobota                       20.00-Friedland-Wigilia Paschalna

 

Okazja do spowiedzi

Getynga                     30 minut przed Mszą św. w środy i w niedziele,

                                  09.03 (niedziela)po Mszy św.

                                  10.04, 11.04, 12.03. (poniedziałek, wtorek, środa -                                               (rekolekcje) od godz.17.30 i po Mszy św.

 

Northeim                    01.04. od godz. 14.00

Hann. Münden           02.04. od godz. 15.00

Osterode                    08.04. od godz. 14.30

 

Święcenie potraw – Wielka Sobota

Getynga                     godz. 12.30

Hann. Münden           godz. 10.30

Northeim                   godz. 12.00

Osterode                    godz. 13.00    

 

Niedziela Zmartwychwstania

Getynga                     Msza św. godz. 12.30

 

Poniedziałek Wielkanocny

Getynga                     Msza św. godz. 12.30

Northeim                   Msza św. godz. 14.00

Osterode                    Msza św. godz. 15.30

    W niedzielę 5 lutego na Mszy św. w Getyndze nasz dotychczasowy organista, pan Leszek Belka, przekazał swoją funkcję następcy, panu Mariuszowi Krakowskiemu, który przejął obowiązki organisty na Mszach św. w Getyndze, Osterode i Hann. Münden. To wydarzenie było okazją do wyrażenia wdzięczności panu Leszkowi, przez ks. Tomasza i parafian, za 26 lat aktywnego uczestniczenia w życiu naszej misji. Pan Mariusz ponad 20 lat był organistą w Polsce, a od roku należy do naszej misji. Bardzo się cieszymy, że zgodził się zastąpić pana Leszka i zadbać o piękno liturgii, dzięki czemu z jeszcze większą radością uczestniczymy w Mszach św. w języku polskim w naszej misji. 

Rekolekcje 

 

 

 

 

 

 

 

Temat: Zrozumienie i umiłowanie Eucharystii.

ks.Roman Chyliński CSMA

Piątek 10 luty:
18.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu z indywidualnym błogosławieństwem, modlitwa uzdrowienia.
19.30 Msza Święta z konferencją: jak dobrze przygotować się do Eucharystii.

Sobota 11 luty:
10.00 Konferencja: Stół słowa Bożego.
11.00 przerwa na Kawę
11.30 Konferencja II: Przygotowanie darów, czyli ofiarowanie samego siebie. 13 .00 obiad
15.00 Koronka do miłosierdzia Bożego i konferencja: Dar spowiedzi.
16.30 Kawa
17.00 spowiedź
18.00 Msza święta z konferencją: Idźcie na cały świat...

Niedziele 12 luty:
10.00 Czym jest komunia św.
10.45 Kawa
11.15 Modlitwa uwolnienia i odwołania przekleństw. 12.30 Eucharystia z konferencją: Serce Eucharystii. 

Ze względu na zaplanowany posiłek i opiekę dla dzieci, proszę o zapisywanie się na listę w kościele lub przez pocztę elektroniczną.

Koszt rekolekcji - 20 €.

Chór "Soli Deo" w Getyndze

Dzisiaj na Mszy św. Getyndze gościliśmy Chór parafialny "Soli Deo" z Braunschweigu, pod kierownictwem pani Anny Klimsa. Przepiękny występ naszych gości uświetnił Niedzielą Chrztu Pańskiego i pozwolił nam jeszcze raz głęboko poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Zabawa andrzejkowo-mikołajkowa

IMG_0159
IMG_0152
IMG_0162
IMG_0160
IMG_0163
IMG_0156
IMG_0164
IMG_0155
IMG_0157
IMG_0161
IMG_0158
IMG_0148
IMG_0154
IMG_0149
IMG_0153

W ubiegłą sobotę i niedzielę gościliśmy w naszych kościołach ks. Marka Ciesielskiego SChr, który podczas Mszy św. dzielił się świadectwem wiary w oparciu o życie patronki naszej misji św. Edyty Stein. Mamy nadzieję, że ta wizyta ożywi zainteresowanie naszą patronką, kolejne spotkania z ks. Markiem będą miały miejsce nie tylko w kościele ale również w sali parafialnej i na uliczkach naszego miasta, o którym tak pięknie pisała św. Teresa Benedykta od krzyża. 

04.10.2016

"Promyki" z Braunschweigu

19.06.16

 

W niedzielę 19, czerwca gościliśmy w naszej wspólnocie chórek dziecięco-młodzieżoway “Promyki” z Braunschweigu. Zespół prowadzony jest od 23 lat przez panią Anię Klimsa, która wciąż kształci muzycznie nowe kandydatki aby zajmowały miejsca odchodzących i kontynuowały to piękne dzieło. Mszę św. sprawował ks. Henryk Wieczorek – proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Braunschweigu. Po Mszy św. odbył się jeszcze krótki koncert w kościele oraz skromny posiłek w sali parafialnej.

 

 

Boże Ciało

30.06.16

 

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim parafianom, którzy wzięli udział w uroczystej Mszy św. i procesji Bożego Ciała we Friedlandzie. Szczególne podziękowania kieruję do osób, które zaangażowały się w pomoc przy budowie ołtarzy i oprawie liturgicznej tej uroczystości. Było to nasze wspólne uwielbienie Boga obecnego pod postaciami chleba i wina oraz wyznanie wiary w tę cudowną obecność.

Terminy

 

Wkrótce będą uzupełnione.

bottom of page