
HISTORIA MISJI
Wspólnota wiernych uczestniczÄ…cych w mszach Å›w. odprawianych w jÄ™zyku polskim gromadzi siÄ™ przy oÅ‚tarzu w Getyndze już od lutego1982 roku. Pierwszym wieloletnim duszpasterzem byÅ‚ Å›p. ksiÄ…dz Zygmunt Supieta, przyjeżdżajÄ…cy do Getyngi z BrunÅ›wiku (Braunschweig) poczÄ…tkowo raz, potem dwa razy w miesiÄ…cu. Miejscem celebracji byÅ‚ przez rok koÅ›cióÅ‚ Å›w. Henryka i Kunegundy, a nastÄ™pnie do 1998 r. koÅ›cióÅ‚ Å›w. Godeharda. W tym czasie wiernymi opiekowali siÄ™ dojeżdżajÄ…cy z BrunÅ›wiku księża Towarzystwa Chrystusowego, kolejno: Ryszard Piela, Antoni Hebda, StanisÅ‚aw Walas, Å›p. Marian WoÅ‚ek oraz Tadeusz KozieÅ„ski. Ks. Henryk Ulatowski zostaÅ‚ 1 V 1995 r. mianowany przez biskupa diecezji Hildesheim duszpasterzem Polskiej Misji Katolickiej BrunÅ›wik w dekanatach Getynga, Nörten i Osterode, jak również wikariuszem parafii Å›w. Norberta we Friedlandzie oraz zobowiÄ…zany do posÅ‚ugi kapÅ‚aÅ„skiej w Obozie PrzejÅ›ciowym dla Przesiedlanych we Friedlandzie. Tym samym wierni mogli cieszyć siÄ™ stałą opiekÄ… teraz już miejscowego duchownego. Od 1999 r. miejscem sprawowania liturgii i spotkaÅ„ staÅ‚ siÄ™ koÅ›cióÅ‚ p.w. Marii Królowej Pokoju (St. Maria Königin des Friedens). Do niedzielnych mszy Å›w. doszÅ‚y Å›rodowe, rozpoczÄ™to katechizacjÄ™ i naukÄ™ jÄ™zyka polskiego dla dzieci i mÅ‚odzieży (obecnie tylko dla dzieci przedszkolnych). Zorganizowanych zostaÅ‚o wiele pielgrzymek: dwukrotnie do Rzymu i Asyżu, do Paryża, Lisieux oraz Lourdes, do Fatimy; trzykrotnie do Izraela, jak również do Grecji, Meksyku oraz do Medjugorie i do CzÄ™stochowy.
KapÅ‚anem getyÅ„skiej Misji zostaÅ‚ od 1 II 2003 r. ks. Romuald Greh (również Chrystusowiec). Po ukoÅ„czeniu studiów teologiczno – filozoficznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim przyjÄ…Å‚ on w 1984 r. Å›wiÄ™cenia kapÅ‚aÅ„skie, pierwsze dwa lata byÅ‚ kapÅ‚anem w Goleniowie, a od 1986 r. skierowany zostaÅ‚ przez Zgromadzenie do posÅ‚ugi duszpasterskiej w Niemczech – przez rok w jednym ze szpitali w Essen, od 1987 do 1993 r. w Polskiej Misji Katolickiej i w Domu Pogodnej StaroÅ›ci w Aachen, w latach 1993 do 1997 w Bonn, potem do roku 2000 w Berlinie oraz ponownie w klinikach w Essen i w Bochum-Wattenscheid w koÅ›ciele Å›w. Krzyża.
Z przejÄ™ciem opieki duchowej nad PolskÄ… MisjÄ… KatolickÄ… w Getyndze przez ks. Greha wiąże siÄ™ znaczne ożywienie dziaÅ‚alnoÅ›ci tej wspólnoty wiernych. PowoÅ‚ana zostaÅ‚a ponownie Rada Parafialna, której czÅ‚onkowie redagowali ukazujÄ…cÄ… siÄ™ przez okoÅ‚o 3 lata gazetkÄ™ parafialnÄ… „Iskra”. Rozpoczęły dziaÅ‚anie Sekcja Kulturalna organizujÄ…ca w.w. pielgrzymki oraz jednodniowe wspólnotowe wycieczki (Gifhorn/BrunÅ›wik, Wernigerode, Hameln, Lüneburg, Hamburg), a także integrujÄ…ce zabawy karnawaÅ‚owe i coroczne spotkania opÅ‚atkowe we wszystkich filiach. Przez kilka lat istniaÅ‚o KoÅ‚o RóżaÅ„cowe i Grupa Biblijna oraz Komisja Charytatywna czuwajÄ…ca m.in. nad trwajÄ…cÄ… wiele lat akcjÄ… wspierania finansowego (zbiórki 2 razy w roku) i materialnego dzieci biednych i niepeÅ‚nosprawnych w Bacikach i Siemiatyczu we wschodniej Polsce oraz bardzo aktywne Grupa MÅ‚odzieżowa i Schola urozmaicajÄ…ce sÅ‚owem, Å›piewem i grÄ… na różnych instrumentach niedzielne msze Å›w. czy też różne uroczystoÅ›ci. Przy oÅ‚tarzu w Getyndze sÅ‚uży zmiennie 5 – 7 ministrantów oraz 4 Å›wieckich lektorów, a oprawÄ™ muzycznÄ… mszy Å›w. we wszystkich „polskich” koÅ›cioÅ‚ach od ponad 20 lat zapewnia organista Leszek Belka.
Terytorium Misji obejmuje oprócz Getyngi (ok. 310 wiernych) i Friedlandu (stali mieszkaÅ„cy i zmieniajÄ…ca siÄ™ liczba przesiedlanych), także Hannoversch Münden z 50 wiernymi polskiego pochodzenia, skupionymi wokóÅ‚ koÅ›cioÅ‚a Å›w. Elżbiety (liturgia w co drugÄ… niedzielÄ™) oraz dekanaty Nörten z polskojÄ™zycznÄ… diasporÄ… (85 wiernych) w Northeimie w koÅ›ciele p.w. Nawiedzenia Marii Panny (w I, III i V sobotÄ™ miesiÄ…ca) i w Osterode, u podnóża Gór Harzu, z okolicznymi rodakami (w liczbie ok. 60) przyjeżdżajÄ…cymi (raz w miesiÄ…cu) modlić siÄ™ mszÄ… Å›w. w koÅ›ciele Å›w. Jana Chrzciciela. OczywiÅ›cie we wszystkich parafiach chrzczone sÄ… dzieci, 9-latki przyjmujÄ… po uprzednich rocznych przygotowaniach I KomuniÄ™ Å›w. a mÅ‚odzież otrzymuje co 2 lata sakrament bierzmowania, mÅ‚odym parom kapÅ‚an bÅ‚ogosÅ‚awi podczas sakramentu małżeÅ„stwa, chorych namaszcza, a odchodzÄ…cym do wiecznoÅ›ci towarzyszy w ich ostatniej ziemskiej drodze.
PatronkÄ… Polskiej Misji Katolickiej w Getyndze od kwietnia 2004 r. jest Å›w. Edyta Stein – s. Teresa Benedykta od Krzyża. Jej wizerunek zdobi ufundowany przez parafian sztandar, poÅ›wiÄ™cony uroczyÅ›cie 17 X 2004 r. przez ks. prof. PawÅ‚a Bortkiewicza, który od wielu lat przyjeżdża do Getyngi z wielkopostnymi rekolekcjami oraz na urlopowe zastÄ™pstwo proboszcza.
Od 1996 do 2003 r. razem z wiernymi niemieckiej parafii Å›w. Godeharda w Getyndze organizowana byÅ‚a wÅ‚asna niedzielna (niezależnie od czwartkowej miejskiej) procesja Bożego CiaÅ‚a z jednym polskim oÅ‚tarzem, na przemian Å›piewanymi polskimi i niemieckimi pieÅ›niami, wspólnie celebrowanÄ… dwujÄ™zycznie mszÄ… Å›w. i festynem parafialnym. Od roku 2004 w tym samym ukÅ‚adzie procesyjnÄ… wspóÅ‚parafiÄ… staÅ‚a siÄ™ parafia Å›w. Norberta we Friedlandzie.
Wielokrotnie w Misji goÅ›cili księża z różnych stron Polski (i Å›wiata!) oraz przy różnych okazjach polskie i rosyjskie zespoÅ‚y muzyczne lub chóry, wykonujÄ…ce zarówno muzykÄ™ sakralnÄ… jak i ludowÄ…. Również czÅ‚onkowie Misji wyjeżdżajÄ… na Festiwale Piosenki Religijnej (Oberhausen), na spotkania poradnictwa rodzinnego lub przedstawicieli rad parafialnych (Concordia) oraz biorÄ… udziaÅ‚ w teologiczno-pastoralnych sympozjach Å›wieckich (Schönstatt-Vallender).
W okresie Bożego Narodzenia ks. Greh odwiedza corocznie z kolÄ™dÄ… (zapoczÄ…tkowanÄ… przez ks. Ulatowskiego) swoich wiernych w Getyndze, Northeimie, Hannoversch Münden i Osterode, jak również tych porozrzucanych po rozlegÅ‚ej okolicy.
opracowała mgr Anna Radwańska-Nowak